BOSEV Avrupa’da projeleriyle adından söz ettirmeye devam ediyor.

BOSEV Vakfımız Romanya Cerrahi Derneği koordinatörlüğünde 3 yıl kadar öncesinde 2015-1-RO01-KA202-015210 numaralı “Opportunities for Professional development in below the knee vascular disease (Diz Altı Vasküler Hastalıklarda Profesyonel Gelişim Fırsatları)” isimli projeyle başladığı AR-GE çalışmalarına bugün koordinatör olarak devam etmektedir.

Avrupa Birliği Bakanlığı Eğitim ve Gençlik Programları Başkanlığı(Türkiye Ulusal Ajansı)nca finanse edilen 2017-1-TR01-KA204-045605 numaralı HEALTHY(Healthy Tendencies in Life Environments – Yaşam Alanlarında Sağlıklı Eğilimler) isimli projemiz 221221 Euro hibe almaya hak kazanmış, Yetişkin Eğitimi alanında 2. Büyük bütçeyle fonlanmaya layık görülmüştür.

Geçtiğimiz ay Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ev sahipliğinde açılışı yapılan proje Türkiye genelinde hibe almaya hak kazanan 21 proje arasında yer almıştır. Vakfımız hibe alan 4 Sivil Toplu Kuruluşu arasında da en fazla hibeyi alan kurum olma başarısını göstermiştir. Proje ortakları Romanya, Bulgaristan, İtalya ve İspanya’dan alanın seçkin kuruluşlarıdır.

Vakfımızın Avrupa çapında süre gelen proje çalışmaları bununla da kalmamış, TOOLS4BRAIN isimli konsorsiyuma da dâhil olmayı başarmıştır. Sonraki 3 yıl boyunca sürecek proje çalışmalarında Edinilen veya Travmatik Beyin Hasarı görmüş hastaların rehabilitasyonunda çalışan personelin yeterliliklerinin artırılması hedeflenmektedir. Konsorsiyumda koordinatör İspanya yanında Portekizli seçkin sağlık kuruluşları da yer almaktadır.

Vakfımız FutVOL isimli bir diğer projede Avrupa Gönüllük çalışanlarının yeterliliklerinin tanınırlığını sağlayacak validasyon sisteminin oluşturulmasında Türkiye’yi temsil etmektedir.

Belki de Avrupa’nın Erasmus+ programında gördüğü en geniş katılımlı konsorsiyumuna sahip FutVOL projesinde Konsorsiyumun koordinatörlüğünü Finlandiya yapmaktadır. Diğer ülkeler Portekiz, İtalya, İngiltere, Romanya, Bulgaristan, Polonya, Letonya, Macaristan ve Türkiye’dir.