MBAT4Seniors Projesi

MBAT4Seniors: COVID19 pandemisi bağlamında yaşlıların ruh sağlığını iyileştirmek için etkili bir araç olarak farkındalık temelli sanat terapisi
(MBAT4Seniors: Mindfulness Based Art Therapy as Effective Tool to Improve Mental Health of Seniors in the context of COVID19 pandemic)

Avrupa nüfusunun hızla yaşlanmakta olduğunu belirtmek gerekir. Avrupalıların yaş ortalaması halihazırda dünyadaki en yüksek yaş ortalamasıdır ve 65 yaş ve üzeri insanların oranının 2010 yılında %14 iken 2050 yılında %25’e yükseleceği tahmin edilmektedir (WHO(Dünya Sağlık Örgütü) verileri). İnsanlar daha uzun yaşasa da, fiziksel ve ruhsal sağlık nedeniyle herkes yaşlılıkta iyi bir yaşam kalitesine sahip olamıyor. Pandemi gibi modern sorunlar her zamankinden çok daha fazla strese neden olmaktadır. En yeni araştırma, pandeminin ilanından bir yıl sonra sosyal izolasyonun yaşlı insanların kendilerini yalnız hissetmelerine neden olduğuna dair güçlü kanıtlar olduğunu ve bunun da ölüm oranlarında, kardiyovasküler hastalıklarda, depresyonda ve anksiyetede artışa yol açtığını belirtmektedir. Araştırmalar ayrıca psikolojik terapilerin, izolasyonun insan psikolojik sağlığı üzerindeki etkilerinin üstesinden gelmenin en etkili yollarından biri olduğunu göstermiştir. Özellikle iyi kalitede farkındalık temelli müdahaleler ruh sağlığında önemli bir iyileşme göstermiştir. Araştırmalar uzun zamandır sanat terapisinin yetişkin ruh sağlığı üzerinde özellikle olumlu bir etkisi olduğunu göstermektedir. Sanat terapisi ile birlikte farkındalık eğitimi (MBAT – Mindfulness Based Art Therapy) ruh sağlığında tartışılmaz iyileşmeler sağlar ve kaygı, stres ve depresyon belirtilerini azaltır.

Projenin temel amacı, yaşlılarla çalışan yetişkin eğitimcilerini, COVID-19 pandemisi bağlamında 65 yaş üstü öğrenicilerin ruh sağlığını iyileştirmek amacıyla sanat terapisi ile farkındalık (MBAT) kombinasyonunun kullanımı hakkında kapsamlı metodolojik materyallerle donatmaktır. Projenin hedef grubu yetişkin eğitimcileridir. Yararlanıcılar ise 65 yaş üstü kişilerdir.
Temel etkinliklerimiz şu şekilde sıralanabilir:

 1. MBAT’in yaşlıların ruh sağlığı üzerindeki etkisi araştırıldı ve bir olasılıklar haritası oluşturuldu.
 2. Yetişkin eğitimcileri ve yaşlılar için günlük yaşamda kullanılmak üzere bir eğitim programı ve araç kitinden oluşan yenilikçi eğitim paketi hazırlandı.
 3. Kişisel bilgisayar, tablet veya cep telefonu aracılığıyla MBAT hakkında bilgi edinmek ve tekniklerini günlük yaşamda kullanmak için bir araç olarak proje web sitesi oluşturuldu ve e-öğrenme platformu ve mobil uygulama hazırlandı.
 4. Yetişkin eğitimcileri için “MBAT4Trainers: yetişkin eğitimcileri için rehberlik” başlıklı uluslararası eğitimin uygulanması.
 5. Tüm ortak ülkelerde MBAT4Seniors eğitim paketi üzerinde test oturumları gerçekleştirilmiştir.
 6. MBAT’in günlük yaşamda kullanımı hakkında yaşlılar için yerel çalıştaylar düzenledi.

Proje sonuçları:

 1. Uluslararası Derinlemesine Analiz: Bireylerin ruh sağlığını iyileştirmek için Farkındalık Temelli Sanat Terapisinin kullanımı ve etkisi. Yetişkin eğitimciler ve yaşlılar için bir eğitim paketi geliştirmek üzere ortaklık için yol gösterici olacaktır.
 2. MBAT4Seniors El Kitabı. Sürekli kaygı, depresyon, stres gibi hafif ruhsal bozukluklardan muzdarip yaşlılar için etkili MBAT oturumları düzenlemek amacıyla yetişkin eğitimciler için didaktik materyallerin yanı sıra pratik görevler içeren kapsamlı talimatlar olacaktır. Kılavuz, MBAT oturumlarını çevre dostu hale getirmek için döngüsel ekonomi hakkında materyal içerecektir.
 3. MBAT4Seniors Araç Kiti. Ruh sağlığı bozukluklarıyla başa çıkmak için 65 yaş üstü yaşlılar için özel olarak tasarlanmış bir dizi pratik MBAT aracı (egzersizler, görevler) olacaktır.
 4. E-öğrenme web platformu ve Android mobil uygulaması. Yaşlılar için tüm eğitim paketini içerecek olan dijitalleştirilmiş araç, böylece günlük yaşamda istedikleri zaman kullanabilirler.

Proje No. 2021-1-LT01-KA220-ADU-000030408
Proje süresi 1 Ocak 2022 – 1 Ocak 2024
Koordinatör: Education, Research & Consultancy Center – ERCC (Lithuania)
Ortaklar Stando LTD (Kıbrıs ); In Progress (İspanya); SOSU OSTJYLLAND (Danimarka); WYZSZA SZKOLA BIZNESU I NAUK O ZDROWIU (Polpnya); BUYUK ORTADOGU SAGLIK VE EGITIM VAKFI (Türkiye)

Sonuçlar:

 1. Uluslararası Derinlemesine Analiz: Bireylerin ruh sağlığını iyileştirmek için Farkındalık Temelli Sanat Terapisinin kullanımı ve etkisi.
 2. MBAT4Seniors El Kitabı
 3. MBAT4Seniors Araç Kiti
 4. MBAT4Seniors e-öğrenme web platformu ve Android mobil uygulaması.

Web sitemiz – http://mbat4seniors.com/

Platform adresimiz : https://mbat-platform.netlify.app/

Facebook hesabımız – MBAT4Seniors

YouTube Hesabımız : https://www.youtube.com/@MBAT4Seniors

EPALE Community of Practice: Mindfulness Based Art Therapy (MBAT)