Diz Altı Damar Cerrahisi Üzerine Çalışmalarımız

Büyük Ortadoğu Sağlık ve Eğitim Vakfı (BOSEV) olarak 2 yıldır sürdürdüğümüz proje çalışmalarımızı Avrupalı meslektaşlarımızın da katıldığı uluslararası konferansta Tıp Dünyası ile paylaştık.

Vakfımızın ortak olarak yer aldığı, Avrupa Birliği Ana Eylem2 (AE2) Mesleki Eğitim ve Öğretimde Stratejik Ortaklıklar programı kapsamında Romanya Damar Cerrahisi Derneği’nin Koordinatörlüğü’nde başlayan projenin kapanışını Özel Ortadoğu Hastanesi’nde Tıp Dünyası ile paylaştık.

Romanya’nın Timisioara şehrinden Romanya Damar Cerrahisi Derneği ve The Center for Promoting Permanent Learning(CPIP) Danışmanlık Temsilcilerinin de katılımıyla gerçekleştirildi. Vakıf Başkanımız Sadi KAYA, Genel Sekreter Eyüp ÖZEREN ve proje koordinatörümüz Ercan KÜÇÜKARSLAN vakfımız çalışmaları kapsamında sağlık ve eğitim alanında yaptığımız çalışmaları Avrupalı meslektaşlarına ve Ankara’nın değişik sağlık kuruluşlarından katılan Cerrahi alanında saygın profesyonellere tanıtma fırsatı buldu. Proje ortakları Romanya’dan CPIP Hayatboyu Eğitimi Destekleme Merkezi, Münih Teknik Üniversitesi Hastanesi Cerrahi Kliniği, Groningen Üniversitesi Tıp Merkezi doktorlarının da bildirileriyle katılım sağladığı kapanış toplantısında vakfımızın özellikle tıp sektörüne olan son yıllardaki eğitim amaçlı içerik katkıları tanıtıldı. Romanya Ulusal Ajansı tarafından finansmanı sağlanan 2015-1-RO01-KA202-015210 numaralı “Opportunities for Professional development in below the knee vascular disease (Diz Altı Vasküler Hastalıklarda Profesyonel Gelişim Fırsatları)” isimli projenin kazanımları Romanya Damar Cerrahisi Derneği Derneği’nden DR. ANDREA RAȚĂ tarafından yapıldı. Sunum sırasında kendisine Dr. Can KUTLAY eşlik etti. Romanya basının da ilgi gösterdiği açılış toplantısında yer alan haberde “Cerrahlar Timisoara’da uygulanan devrimci bir tıbbi proje ile amputasyonu önleyecek” ifadesi projenin hedeflerini, önemini de bir anlamda en iyi şekilde ifade etmekle kalmayıp, ilgili paydaşların da dikkatini proje sürecine çekmeyi başarmıştı. Sonrasında proje Vakfımızı temsil eden cerrahların Almanya ve Romanya’daki laboratuvar çalışmaları ile devam etmişti.

Hollanda’da sonraki aylarda yapılan izleme toplantısı sonrasında vakfımız ev sahipliğinde Ankara’da yapılan kapanış konferansıyla proje Türkiye genelinde cerrahların çok geniş katılım sağladığı toplantı ile sonlandırıldı. Vakfımız Başkanı Sadi KAYA “Yerelde yaptığımız çalışmalarımızın artık sınırlarımız dışında da bilinmesinin zamanı gelmişti. Avrupalı meslektaşlarımızla yoğun proje süresince tartıştığımız konu başlıklarında geldiğimiz noktayı Avrupalı meslektaşlarımızın gözünden gözlemleme fırsatı bulduk ve bugün geldiğimiz noktanın gurur verici olduğunu bir kez daha teyit etme fırsatı bulduk” diyerek sevincini paylaştı.